• Eylül Belçim

Hep Genç Kalan Bir Yüz için Öneriler

Gün geçtikçe cildimiz tazeliğini kaybeder, yorulur ve yaşlanır. Sağlıklı bir cilt yaşam kalitenize ve psikolojinize birçok katkıda bulunur. Bugün sizlerle paylaşacağım öneriler sayesinde yorulan ve kirlenen ciltlerimizi arındırıp tazeleyeceğiz.


10 Altın Öneri

Erken yaşlarınızdaysanız bu öneriler sizler için çok daha önem arz edebilir. İlerleyen zamanlarda karşılaşabileceğiniz kırışıklık problemlerini ve leke problemlerini bu sayede minimum seviyeye indirebilirsiniz.


1- Vitamin

Vitaminler derinin sağlıklı ve genç kalmasına oldukça yardımcıdır. Düzenli meyve-sebze tüketimi bu aşamada çok önemli. Meyve suları da tüketebilirsiniz özellikle nar ve üzüm suyunun kırışık engellemede birçok etkisi olduğu görülmüştür.


2- Hindistan cevizi

Hindistan cevizinin suyu ve yağı sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardandır. Sindirim sistemi ve dolaşım sistemi için sayısız faydası olan hindistan cevizi suyu vücudun en büyük organı deri için de oldukça faydalıdır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılar bu sayede cildinizin hep ışıl ışıl ve taze kalmasını sağlar. Bir yandan da hindistan cevizi yağı sayesinde vücudunuzu nemlendirebilir ve ve ton eşitsizliklerini engelleyebilirsiniz.


3- Aloe Vera

Aloe vera yüksek oranda su ve mineral içermesi sebebiyle ciltteki yıpranmış ve solgun görünümü yok eder. Kırışıkları engeller ve cildi parlatır. Aynı zamanda güneş lekelerini de büyük ölçüde yok eder. Yüzünüze günde iki kez aloe vera jeliyle temizleyebilir ve kısa vadede büyük sonuçlar elde edebilirsiniz.


4- Güneş kremi

Güneş kremi sizi UV yani güneşin zararlı ışınlarından korur bu yüzden çoğunlukla yazın tercih edilir. Fakat kış mevsiminde de olsak evde kapalı da olsak cildimiz güneş kremine ihtiyaç duyar. Telefon ve bilgisayarın zararlı ışınlarından cildinizi korunmak için her gün yüzünüze güneş kremi uygulamayı unutmayın. Ayrıca düzenli kullanımda oluşabilecek güneş lekelerinden ve yanıklardan da korunabilirsiniz.


5- Su ve Beslenme

Dışardan maskelerle ve peelinglerle ne kadar desteklesek de vücudunuzu ilk önce içten beslemeniz çok büyük önem taşır. Burada sağlıklı beslenmek ve bol su içmek devreye giriyor. Buraya tıklayarak tarifler sayfamıza göz atabilirsiniz. Bu sağlıklı tariflerle vücudunuza çok büyük bir iyilik yapacaksınız.

Suyun ise cilde faydaları saymakla bitmez. Kırışıklığı büyük ölçüde geciktirir. Kuru ve susuz ciltler, çizgileri göstermek için kusursuz bir ortam oluştururlar. Bu yüzden hem dışardan hem de içerden vücudunuzu bolca nemlendirmeyi ihmal etmeyin.


6- Ilık Duş

Çok soğuk veya sıcak alınan duşlar kuruluğa ve ciltte hassaslığa sebep olur. Bu yüzden vücudunuza en yararlı duş ılık suyla ve kısa olandır.

Rahatlıcı ve arındırıcı bir duş için neler yapılmasıyla ilgili yazdığımız bloğu buraya tıklayarak okuyabilirsin.


7- Peeling ve Maske

Evde doğal malzemelerle hazırladığınız maskelerle düzenli bakım yaparak cildinizin ışıltısını ve tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kırışıklık karşıtı maske ve peeling tarifleri arıyorsan senin için bir blog yazdık, buraya tıklayıp kolayca ulaşabilirsin.


8- Kafein Tüketimini Azaltma

Kafeini çok fazla tüketmek, kan damarlarının daralmasına yol açar. Bu nedenle cilt yüzeyinizdeki damarlar, kolajen üretimini arttırmak için çok fazla antioksidan ve besin dağıtamaz. Bu cildinizde mevsimsel olarak kırışıklıklar oluşturur ve zamanla bu kırışıklıklar gevşemeye başlar. Bu yüzden kahveyi, çayı, enerji içeceklerini ve çikolatayı çok tüketmemeye dikkat etmek cildinize yapacağınız en büyük iyiliklerden bir olacaktır.


9- Yüz yogası

Yüz yogası yapmak cildinizin sarkmasını engellemek ve doğal bir parlaklık kazanmak için en iyi yöntemlerden biridir. Her gün yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız bu yüz egzersizleri, cildinizi tazeler, kan akışını hızlandırır, cildimizin kolajen salgılamasını sağlar. Bunun hakkında Northwestern Üniversitesinin Feinberg Tıp Fakültesi'ndeki dermatologların yaptığı araştırmalar sonucu gerçekten yüz yogasının oldukça etkili sonuçları olduğu kanıtlandı ve yalnızca birkaç aylık egzersizlerin ardından kişiyi olduğundan en az 3 yaş küçük gösterdiğini ekledi.

Senin için hazırladığımız yüz yogası programına buraya tıklayarak ulaşabilirsin.


10-Gülün!

Gülmek sanıldığının aksine kırışıkları azaltmanın en etkili yoludur ve bir o kadar da zahmetsiz. Gülerken yüz kaslarımız çalıştığı için kırışıklıkların giderilmesi de kolaylaşıyor. Bol bol gülmek cildinize hiç ummadığınız kadar iyi gelecek :)


15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör