• Şeyda Baran

Yeni başlayanlar için yoga


Yoga, fiziksel duruşları, kontrollü solunumu ve meditasyonu birleştiren bir egzersiz yöntemidir.

Sağlığa oldukça faydası olan yoganın bir o kadar da psikolojine katkısı olacaktır. Yaşın, kilon, spor geçmişin ne olursa olsun yoga yapmaktan çekinme.

Buraya gelmen vücuduna yaptığın çok büyük bir iyilik. Günün yoğun karmaşasından 10 dakika olsa bile vücuduna ayırdığın için kendine teşekkür et ve bu 10 dakikada bütün stresini unutmaya ve vücudunu dinlemeye çalış. Uzun saatler bilgisayar başında kalmak, yoğun stres altında geçen bir işte çalışmak ve uzun süre sporsuz bir yaşam sürmek kaslarınıza, eklemlerinize, kemiklerinize ve en önemlisi ruhunuza zamanla zarar verir. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için en doğru kararı verdiniz.Hazırsan Başlayalım!Matının üzerine otur ve rahat bir pozisyon al (omurganı uzun ve düz tut). Bağdaş kur ve ellerini dizlerinin üstüne koy.

Gözlerini kapat ve odaklan. Vücuduna, düşüncelerine ve kendine odaklan.


Hazır olduktan sonra kollarını nefes alırken yukarı kaldır ve başının üstünde birleştir. Nefes verirken ellerini başının arkasına koy ve dirseklerini olabildiğince arkaya it. Sonrasında dirseklerini başının önünde birleştirmeye çalışırken sırtını kambur yapıp öne eğil. Bu hareketi 15 saniye boyunca tekrar et.


Yine eller başın arkasındayken hafifçe sağa eğil vücudunun yanını olabildiğince ger fakat bu sırada sol kalçanı yerden kaldırmamaya dikkat et. Sol elini yere koy ve sağ elini yine sol tarafına doğru uzatırken nefes alıp ver. Aynısını diğer tarafta tekrarla. Vücudundaki gerilmeyi hisset.


Baştaki pozisyona gel, ellerini dizlerine koy ve omuz başlarını yavaşça çevir. Hareketi hisset.
Fotoğraftaki hareket için bir elini arkana koy ve vücudunu o tarafa dön diğer elinleyse ters dizinden destek alarak kendini arkaya it. Her iki tarafta da bu hareketi 10 saniye boyunca devam ettir.


Ellerinin ve dizlerinin üzerinde dur. Dizlerinin tam kalçalarının altında, ellerinin tam omuzlarının altında olsun. Nefes verirken çene göğsünüze gelecek şekilde sırt-omurganı kamburlaştır, nefes alırkense belini çukurlaştır, göğüs ve başını gökyüzüne doğru aç. Bunu 10 defa tekrarla.

Bu pozisyondan sonra yavaşça aşağı bakan köpek pozisyonuna ( yukarıdaki fotoğraftaki gibi) geç. Dizlerini düz tutmaya çalış eğer tutamıyorsan sorun değil. Omurganı iyice uzat ve ayaklarını yukarı aşağı oynatmaya başla.


Ayaklarınla öne doğru yürü, ellerini serbest bırak ve yavaşça ayağa kalk.


Kollarınla belini sararak önce sağ tarafınıza dön, başını da çevirerek sağ omzunuzun üzerinden geriye doğru bak ve birkaç saniye bu şekilde kal. Duruşu diğer tarafa da uygula.


Ve tekrar köpek duruşuna geç. Sağ ayağını büyük bir adım atarak ellerinin arasına koy ve sol dizini yere koy bu pozisyonda dengeni bul. Ve karşıya bak, dik bir şekilde dur. Bu pozisyonda 15 saniye bekle ve aynısını diğer bacağınla tekrarla.

Fotoğraftaki gibi çocuk pozuna geç. Kollarını vücudunun yanlarına da koyabilirsin. Dinlendikten sonra yavaşça vücudunu kaldır.


Ve sırtüstü pozisyona geç. Dizlerini bük ve ayaklarını yere koy. Bu pozisyondayken kalçanı sıkarak yavaşça yukarı kaldır.


Bu sırada ellerini vücudunun altında kenetle ve kollarını yeri iterken kalçanı tavana doğru it.


Kalçanı indir ve dizlerini kaldırıp göğsüne doğru çek. Yavaşça dizlerini sağa tarafına yatır ve vücudunu sola dön ve vücudunun gerilmesini sağla. Aynısını diğer tarafta da uygula.


Yıldız pozisyonunu al ayaklarını ve kollarını iki yana aç ve dinlenmeye odaklan.

Hazır olduğunda bağdaş pozisyonuna geri dön ellerini kalbinde birleştir.


Pratiğin sonuna geldin, tebrikler! Bizi burada unutma, her hafta ziyaret edip yoga becerilerini geliştir. Şimdilik hoşçakal!


Namaste!❤️

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör